V sobotu 11. februára 2017 sme sa po prvý krát vydali na jednu z najdlhších a najnáročnejších bežeckých trás na Orave v dĺžke cez 30 km a s prevýšením takmer 1000 m, na 38.ročník lyžiarskeho prechodu PIATIMI HOĽAMI. Ráno bolo mrazivé, ale zato nás hrialo príjemné slnko. Hneď od úvodných metrov nás čakalo stúpanie po lúkach, prechádzali sme zasneženým a zmrznutým lesom. Čím sme stúpali vyššie, tím sme mali krajšie výhľady na okolie. Prišli na rad aj strmšie a náročnejšie klesanie, ktoré mali množstvo zákrut. Pádov bolo neskutočne veľa, no ale keďže bolo veľa snehu, padalo sa nám príjemne. Takto sme dorazili na vrchol vleku Vasiľovskej hole.

Vasiľovská hoľa

No keďže občerstvenie bolo v dolnej stanici vleku, museli sme ukázať lyžiarom – zjazdárom ako sa správne „plúži“, robili sme pekné oblúčiky, až kým sme šťastlivo prišli ku Kolibe u Kuba. Zjazdovka nám dala poriadne zabrať. No klobáska bola výborná, o náladu sa starali junáci, ktorí nám vyhrávali na harmonikách. Takto občerstvených nás organizátori vyviezli naspäť na vrchol vleku, odkiaľ sme pokračovali smerom na Kubínsku hoľu.

Kubínska hoľa

Bol to veľmi náročný úsek, keďže sme väčšinou prechádzali severnou stranou, kde ani slnko nezasvietilo, kde nebolo ani vtáčika letáčika. Sneh bol sypký, zmrznutý, stúpania dosť strmé a žľaby úzke. Museli sme zapojiť aj naše ruky, silno sa zapierať, aby nás bežky nestiahli späť na Vasiľovskú hoľu. Veď nepomáhali už ani vosky. Odmenou bol nádherný výhľad z Kubínskej hole, kde sme sa aj občerstvili na hornej stanici lanovky. Ocitli sme sa ako v rozprávke, kde ani vetvičky nebolo na stromoch vidieť. Stromy boli komplet oblepené snehom, stáli tu ako stĺpy. Po hrebeni sme sa mierne púšťali horizontom a pozorovali nádherne zasnežené Vysoké a Nízke Tatry. Po dlhých zjazdoch sme dorazili späť do Hruštína celí, zdraví a plní zážitkov. Tešili sme sa na guláš, ktorý bol výborný.

Stiahni GPS súbor túry

Fotogaléria z bežiek

FOTOGALÉRIA Z BEŽIEK

Panoráma počas stúpania na Príslope (1258 m.n.m.) Panoráma na hrebeni Kubínskej hole
Lokácia
Orava
Oravská Magura
Dĺžka túry
32 km
Čas trvania
8 hod 21 min
Najnižší bod
693 m.n.m.
Hruštín
Najvyšší bod
1349 m.n.m.
Kubínska hoľa
Nastúpaných
1127 m
Stúpanie
15,7 km (49 %)
Klesanie
16,3 km (51 %)
Skupina
7 ľudí
Difficulty for this tour
Pozri video z túry