V posledný augustový deň 31.08.2016 som zavítal do Západných Tatier (Roháčov), kde som chcel prejsť hrebeňom Roháčov. Náročná, ale krásna túra. Začínal som už zavčasu ráno od Horárne pod Bielou skalou po červenej značke. Zo začiatku sa stúpa holými pláňami, kde kedysi stál hustý les, ale po kalamite spred dvoch rokov, ostalo už iba torzo. V dolinách sa už nachádza ranná hmla, ktorá nám pripomína blížiacu sa jeseň. Pokračuje stúpanie hustým lesom, kde nepočuť ani vtáčika, ani letáčika, až sa dostávam na Bielu skalu. Je to skalné bralo, z ktorého je pekný výhľad. Vychádzajúce slnko osvetľuje okolité hrebene.

Panoráma pred posledným stúpaním na Sivý vrch

Hrebeň Sivého vrchu je pokrytý krásnymi žulovými skalami, pri ktorých v slnečnom počasí máme pocit, že svietia. Postupne sa dostávam na prvý vrchol dnešnej túry na Sivý vrch.

360 stupňová panoráma zo Sivého vrchu

Po zostupe zo Sivého vrchu vedie chodník pekným horizontom medzi kosodrevinou, kde sa hlavne koncom leta môžete občerstviť lesnými plodmi, ako čučoriedkami a brusnicami. Vrcholy Sivý vrch a Brestovú delí sedlo Pálenica (1570 m.n.m.). Červený turistický chodník pokračuje zo sedla stúpaním na vrchol Brestová (1903 m.n.m.) kde sa na vrchole nachádza veľká plošina. V tejto nadmorskej výške už nerastie ani kosodrevina, takže z tohto vrcholu sú krásne výhľady.

360 stupňová panoráma z vrcholu Brestovej

Na vrchol Brestovej je možné vystúpiť nielen po červenej značke zo sedla Pálenica, ale aj zo Zverovky po modrej značke. Pre tých menej zdatných je možnosť sa vyviesť lanovkou zo Zverovky takmer pod vrchol a potom novým chodníkom vystúpiť až na Brestovú. Ak prekonáte z Brestovej jedno sedielko, dostanete sa cez výškovú hranicu dvetisíc metrov na ďalší vrchol v Roháčoch, Salatín (2048 m.n.m.).

360 stupňová panoráma zo Salatína

Zo Salatína musíte opäť klesať až ku hrebeňu Skriniarky. Je to skalný hrebeň, kde sa začínajú objavovať reťaze, ktoré vám dodávajú istotu pri náročných úsekoch. Cez tieto skalné prekážky sa dostanete na vrchol Spálená (2083 m.n.m .), podľa ktorého je pomenovaná aj pod ním Spálená dolina, ktorou sa tiahne lyžiarsky vlek v stredisku Spálená. Chodník sa postupne zatáča hrebeňom ku mohutnému vrcholu Pachoľa (2167 m.n.m), ktorý  z týchto miest vypadá ozrutne. Pri stúpaní na vrchol vám pomôžu v tom najstrmšom úseku reťaze. Z vrcholu sú opäť nádherné výhľady. Pod nami sa už nachádza Baníkovské sedlo (2040 m.n.m.), ktoré je vstupnou bránou na najvyšší vrchol hrebeňa Baníkov (2178 m.n.m.).

360 stupňová panoráma z Baníkova

Prechod hrebeňom z Baníkova až po Smutné sedlo patrí medzi jeden z najnáročnejších v Západných Tatrách. Už v úvodných metroch vás čaká strecha (vľavo a vpravo iba roklina) na konci ktorej je reťaz, po ktorej sa musíte spustiť nižšie. Ďalšie náročné úseky sa predbiehajú v náročnosti, zrazu sa vám začínajú potiť a triasť ruky aj nohy. Čaká vás ďalší úsek úzkym hrebeňom, ktorým musíte prejsť opatrne. Po náročnom klesaní prechádzate okolo Baníkovskej ihly. Je to úzke skalné bralo v hrebeni, ktoré svojou strmosťou pripomína ihlu. Našli sa odvážlivci, ktorí tam chceli vyliezť, no netreba zabúdať, že cesta späť je oveľa zložitejšia. Keď sa vám podarí zdolať Baníkovský hrebeň, dostanete sa na oddychovú čistinku, kde si môžete oddýchnuť. Čaká vás totiž ďalší vrchol, Hrubá kopa (2166 m.n.m.).

360 stupňová panoráma z Hrubej kopy

Vrchol Tri kopy (2136 m.n.m.) je súbor troch vrcholov, prechod ktorými je dosť psychicky aj fyzicky náročný. Takmer na každom kroku vás čakajú reťaze na skalných stenách, či roklinách.

panoráma z Troch kôp

Takým vytúženým cieľom je dostať sa do Smutného sedla, kde až tam vám dôjde, čo všetko ste zvládli a dokázali. Zostup Smutnou dolinou sa dá už zvládnuť v pohode a za výnimočnou túrou si môžete dopriať aj výnimočné pivečko v Ťatliakovej chate, ktoré padne vhod. Veď minerály treba stále dopĺňať. Z Ťatliakovej chaty sa po asfaldovej cestičke Studenou dolinou dostanete na Zverovku, kde sa môžete občerstviť v penzióne Šindľovec, alebo na chate Zverovka.

hrebenovka-relief

Stiahni GPS súbor túry

FOTOGALÉRIA

FOTOGALÉRIA

 

Lokácia
Západné Tatry
Dĺžka túry
24 km
Čas trvania
11 hodín
Najnižší bod
928 m.n.m.
Horáreň pod Bielou skalou
Najvyšší bod
2178 m.n.m.
Baníkov
Nastúpaných
2067 m
Stúpanie
12,24 km (51%)
Klesanie
11,76 (49%)
Skupina
1 človek
Difficulty for this tour
pozri video z túry
3D animácia trasy