V prvý septembrový deň 01.09.2016 sme za krásneho slnečného počasie vyrazili smerom do Kalamien, kde sme sa chceli okúpať. Začínali sme v Podbieli, odkiaľ sme pokračovali cestou II. triedy smerom na  Zuberec. Za Zubercom nás čakalo dosť strmé, ale za to krátke stúpanie na Huty. Ďalším stúpaním sme sa dostali ku veži nad Veľkým Borovým, odkiaľ sú krásne výhľady do okolia. Veža je napriek historickému vzhľadu modernou stavbou s prvkami tradičnej ľudovej architektúry. Táto murovaná veža je vysoká 6 m, nachádza sa v nadmorskej výške 902 metrov a po obvode je vybudovaná drevená vyhliadková terasa. Pôvodne slúžila ako trafostanica.

       Od veže sme pokračovali poľnými cestičkami a lúkami, odkiaľ sme obdivovali panorámu Roháčov, pod nami sa rozprestierala Prosiecka dolina, prechádzali sme okolo salašov, kde sa pásli ovečky. Takto sme sa dostali až do Malatinej, odkiaľ sú krásne výhľady na Malú Fatru, Chočské vrchy a Oravskú vrchovinu. Zjazdom sme prišli do Osádky, odkiaľ nás čakalo najťažšie stúpanie po novej asfaldovej ceste smerom do Lúčok. V Lúčkach sa nachádzajú kúpele, kde sa liečia rôzne choroby. Nachádza sa tu aj nádherný Lúčanský vodopád. Vodopád je veľkou raritou aj preto, že leží uprostred dediny. Je 12 metrov vysoký, kaskádovitý a padá z okraja travertínovej terasy do malého jazierka. Samotný potok Lúčanka, alebo Teplianka, nie je ničím zaujímavý, ale jeho prítoky sú sadrovcovo-zemité teplice, ktoré obohatili výzdobu vodopádu tým, že pretekali ponad spomínané travertínové terasy, z ktorých vodopád dopadá dolu.

       Pokračovali sme cez Bešeňovú, kde sa nachádza aquapark. Po krátkom stúpaní sa pod nami rozprestrela vodná nádrž Bešeňová, ktorá sa nachádza pod priehradou Liptovská Mara. Okolo tejto nádrže sme sa dostali na múr priehrady Liptovská Mara. Ešte aj v tomto období boli pláže plné ľudí, ktorí trávili voľný čas kúpaním. Od Liptovskej Mary sme po niekoľkých kilometroch navštívili Rybáreň na Háku v Liptovskej Sielnici, kde sme si oddýchli a niečo zjedli. Takto posilnení sme nabrali kurz Kvačany, kde sme boli doplniť pitný režim v pivárni u Brontvaia. Slnko už pomaly zapadalo a nás čakali posledné kilometre v nádhernej Kvačianskej doline. Nachádzajú sa tu dve vyhliadkové veže, z ktorých je výhľad do hlbokých roklín, ktorými preteká potok Kvačianka. Takto sme sa dostali späť na Huty a cez Zuberec sme sa vrátili do Podbiela, kde sme ukončili dnešné krásne celodenné putovanie na bicykli.

relief kalameny

Stiahni GPS súbor túry

FOTOGALÉRIA

FOTOGALÉRIA

Lokácia
Veľká Fatra
Oravská Vrchovina / Veľká Fatra
Dĺžka túry
96,7 km
Čas trvania
11 hodín
Najnižší bod
504 m.n.m.
Liptovská Teplá
Najvyšší bod
1010 m.n.m.
nad Veľkým Borovým
Nastúpaných
1829 m
Stúpanie
50,8 km (53 %)
Klesanie
45,9 km (47 %)
Skupina
4 ľudia
Obtiažnosť pre túto túru
Krátka videogaléria z cyklotúry
3D animácia trasy prechodu