1.deň
V piatok ráno vo veľmi chladnom počasí (boli iba +4°C) sme vyrazili na bicykle. Po cyklochodníku sme vyrazili do Velehradu, kde sme navštívili barokovú baziliku, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Pokračovali sme po cyklotrase (červená značka 5050) poľnými cestičkami do obce Chabaně, kde vyrástol Sekvojovec obrovský. Je to 170 ročný strom, ktorý pochádza zo Severnej Ameriky, z Kalifornie, kde sa tieto stromy dožívajú až 3000 rokov. Po krátkom zjazde sme sa dostali do obce Břestek, kde sme sa zohriali a občerstvili v Balóncentre. Je to reštaurácia, kde majiteľ vlastní niekoľko teplovzdušných balónov, ktoré poskytujú vyhliadkové lety nielen po okolí, ale po celej Európe. Dokonca lieta aj ponad Alpy. Vlastní aj najväčší kôš pre balón, kde sa zmestí 30 ľudí. Po obhliadke dedinky sme pokračovali do Buchlovíc, kde sme na Buchlovskom zámku obdivovali prekrásne záhrady. Sú tu rôzne druhy stromov, ktoré boli vysadené ešte v 19.storočí. Tento zámok spolu so záhradou patrí medzi klenoty barokovej architektúry v strednej Európe.  Z Buchlovíc sme sa po cyklotrase č.5151 cez obec Tupesy vrátili späť do Velehradu a do Starého Mesta, kde sme ukončili dnešnú krátku a chladnú cyklotúru. Veď teplota po celý deň nevystúpila nad +7°C.

2.deň
V sobotu organizovalo mestské informačné centrum v Uherskom Hradišti symbolické zatváranie vínnych stezek po okolí na bicykli, kolobežke, alebo peši. Vinári otvárajú svoje vinice pre verejnosť a tak môžeme ochutnať rôzne odrody Moravských vín. V tomto roku bolo pripravených až 6 trás. My sme vyrazili smerom na Staré Mesto, kde sme navštívili pamätník Veľkej Moravy. Na vrchole stavby sa nachádza vyhliadková veža, odkiaľ je výhľad takmer na celé mesto. Dolu sa nachádzajú pivnice, kde sme mohli ochutnať niekoľko druhov vínka. Pokračovali sme do obce Zlechov, kde nám firma Agro Zlechov pripravila ďalšiu ochutnávku vín. Po krátkej prestávke sme navštívili Múzeum Tupeské keramiky v obci Tupesy. Už pri vstupe nás vítala skvelá country skupina, ktorá nám roztancovala všetky žilky v tele. Občerstvenie, škvarky, chlieb a voda s citrónom nás veľmi osviežilo.  S country skupinou si zahral aj náš cyklista Peťo a zapasoval tam. No my sme museli pokračovať ďalej a tak nás ďalší cyklochodník zaviedol do Velehradu, kde sme navštívili kláštorné pivnice, samozrejme nechýbalo malé občerstvenie. Tu sme sa stretli a zoznámili s pešími milovníkmi vína zo Starej Ľubovne. Iba kúsok odtiaľto v obci Modrá sa nachádza Archeoskanzen Živá voda, kde sa v podvodnom tuneli môžete zoznámiť s najznámejšími sladkovodnými rybami. A kúsky to boli veru výnimočné.  Odtiaľto sme sa cez obce Jalubí a Sušice dostali do obce Kudlovice, kde sa na kopčeku nachádza ulička plná vínnych „sklípkov“ plných výborného vínka. Obec nám pripravila milé občerstvenie s príjemnou obsluhou. Po krátkej prestávke sme pokračovali do obce Babice, ktorá leží na okraji Baťovho kanálu. Domáci nám tu pripravili zabíjačkové špeciality a iné občerstvenie. Po krásnom a príjemnom cyklochodníku popri Baťovom kanáli sme sa vrátili späť na námestie do Uherského Hradišťa. Počasie nám dnes prialo. Teplota sa pohybovala okolo +13°C a väčšinou svietilo aj slnko.


Stiahni GPS súbor túry

3.deň
V nedeľu sme už bicykle zabalili a rozhodli sme sa navštíviť hrad Buchlov, keďže sme už niekoľko rokov okolo neho prechádzali, ale nikdy sme neboli na prehliadke. Hrad Buchlov patrí medzi najstaršie hrady v Českej republike. Táto pevnosť nebola nikdy dobytá. V niektorých miestnostiach sa zachovali ešte pôvodné podlahy, preto v týchto miestnostiach sú povinné prezuvky (papuče), ktoré vám na hrade poskytnú. Na vrchole hradu je prístupná terasa z ktorej je výborný výhľad do širokého okolia. Touto prehliadkou sme ukončili trojdňové spoznávanie Moravy, miestnych výborných vín a skvelých cyklotrás.

Fotogaléria z cyklotúry

FOTOGALÉRIA Z CYKLOTÚRY

Lokácia
Morava
Uherské Hradište
Dĺžka túry
43 km
Čas trvania
10 hodín
Najnižší bod
177 m.n.m.
Uherské Hradište
Najvyšší bod
259 m.n.m.
Tupesy - Veľehrad
Nastúpaných
382 m
Stúpanie
22 km (51 %)
Klesanie
21 km (49 %)
Skupina
13 ľudí
Difficulty for this tour
pozri video z cyklotúry (uzatváranie vínnych stezek v Uherskom Hradišti a okolí)
3D trasa (uzatváraní vínnych stezek - Uherské Hradište).