V sobotu 29.4.2017 sme zavítali na Moravu, kde sa každoročne zúčastňujeme na otváraní vínnych stezek „Na kole vinohrady Uherskohradišťska“. Aj keď počasie pred akciou na cyklistiku nevypadalo, celý týždeň pršalo a na Orave boli záplavy, predsa sme len verili, že keď prídeme na Moravu, všetko sa zmení. A tak aj bolo. V sobotu ráno vyšlo slnko spoza oblakov a my sme vedeli, že nás čaká nádherný deň. Skupina 23 ľudí sa vybrala ráno zo Starého mesta na námestie do Uherského Hradišťa, kde začínala dnešná trasa po Moravských viniciach. Starosta Uherského Hradišťa nás nezabudol privítať, miestny farár nám požehnal a my sme mohli po štartovnom výstrele vyraziť na trasu. Prvou zastávkou bol pamätník Veľkej Moravy v Starom Meste. Tí odvážnejší si vyšľapali cez 200 schodov na vyhliadku, odkiaľ sme mali výhľad na celé Staré Mesto. Ostatní si zatiaľ vychutnávali moravské odrody vín.

Pokračovali sme do obce Tupesy, do areálu múzea Tupeské keramiky, kde sa o náladu starala country skupina, mohli sme sa občerstviť, zatancovať si a samozrejme ochutnať výborné vínka. Ťažko sa nám odtiaľto odchádzalo, no museli sme pokračovať ďalej.

Ďalšou našou zastávkou bol Velehrad. Navštívili sme tu nádhernú barokovú baziliku, ktorá bola vyhlásená v roku 2008 za národnú kultúrnu pamiatku. Na nádvorí pred bazilikou tu slávil v roku 1990 sv. omšu pápež Ján Pavol II. Navštívili sme aj biskupské vínne pivnice. Ďalšou našou zastávkou bola obec Modrá, kde sa nachádza Archeoskanzen (Veľkomoravské opevnené sídlisko stredného Pomoravia).  Nachádza sa tu aj areál Živá voda, kde môžete v podvodnom tuneli obdivovať sladkovodné ryby.

Odtiaľto nás čakalo náročné stúpanie po blatistom teréne, po lúkach a poľných cestách na kopec (najvyšší bod dnešnej cyklotúry 276 m.n.m.) nad obcou Jalubí. Po krátkom zjazde sme sa ocitli pri replike Veterného mlyna, ktorého história siaha až do roku 1840. V roku 1939 bol zbúraný, no v roku 2008 bol opäť postavený. Tu sme výborne zrelaxovali. Cez obce Traplice a Sušice sme sa dostali do obce Kudlovice, kde sme navštívili vínne pivnice, ktoré sa nachádzajú na kopci nad obcou. Po krátkom zjazde sme prišli do obce Babice, kde sme navštívili múzeum poľovníctva a pytliactva. Mali sme tu krásnu prednášku o histórii poľovníctva a pytliactva, pogratulovali sme a zaspievali dvom poľovníkom, ktorí mali narodeniny. Odtiaľto sme pokračovali smerom na Baťov kanál, kde sme sa malej reštaurácii občerstvili a popri Baťovom kanáli sme sa vrátili opäť do Starého Mesta, kde sme ukončili dnešnú úspešnú cyklotrasu.

 
Klikni na čas 3:53 na videu                                                                                            Múzeum poľovníctva a pytliactva

 

Stiahni GPS súbor túry

Fotogaléria z cyklotúry

FOTOGALÉRIA Z CYKLOTÚRY

Panoráma z námestia v Uherskom Hradišti Panoráma z najvyššieho bodu trasy, nad obcou Modrá

Lokácia
Uherské Hradiště
pohorie Chřiby
Dĺžka túry
44 km
Čas trvania
9 hod 52 min
Najnižší bod
177 m.n.m.
Baťov kanál
Najvyšší bod
276 m.n.m.
kopec nad obcou Modrá
Nastúpaných
486 m
Stúpanie
20,7 km (47%)
Klesanie
23,3 km (53%)
Skupina
23 ľudí
Difficulty for this tour