Dňa 20.08.2016 sme absolvovali nádherný turistický výstup vo Vysokých Tatrách. Už krásne slnečné ráno naznačovalo, že to bude opäť nezabudnuteľná túra.  Vyrazili sme zo Štrbského plesa (1347 m.n.m.) smerom na Mlynickú dolinu a už od začiatku sme obdivovali majestátne vrcholy Tatier. Spočiatku sme kráčali lesom, no čím sme stúpali vyššie, stromy sa zmenšovali, až ich vystriedala kosodrevina. To sme už stáli pred vodopádom Skok, ktorý je vysoký takmer 30 m. Tu sme sa občerstvili a veru chutilo nám výnimočne. Pokračovali sme stúpaním po skalnom hladkom masíve, kde sa už objavili prvé reťaze. Na vrchole nás prekvapila plošina, kde sa rozprestieralo pleso nad Skokom, ktorého hĺbka je maximálne 1,5 m.

       Počas výstupu nás z ľavej aj pravej strany obklopovali vysoké skalné masívy. Opäť sme stúpali vyššie a vyššie až ku pamätníku obetiam tragickej nehody z roku 1979, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí pri záchrannej akcii. Ešte stále sa tu nachádzajú trosky z nešťastia. Popri chodníku sa nám nebojácne predvádzali kamzíky aj s malým „kamzíčatkom“. Takto sme sa dostali na Capie pleso, ktoré má hĺbku až 17 m. Po krátkej prestávke nás čakalo posledné, ale najnáročnejšie stúpanie do Bystrého sedla (Bystrú lávku), kde bol najvyšší bod dnešnej túry. Cítili sme sa tu ako na pešej zóne, tak veľa ľudí dnes navštívilo tieto miesta. Zo sedla sme videli okolité vrcholy, na ktorých ľudia vypadali iba ako malé paličky.

       Takto sme sa prehupli do Furkotskej doliny, kde sa nachádzajú ďalšie dve plesá, a to Vyšné a Nižné Wahlenbergovo pleso, z ktorých prvé menované je druhé najvyššie položené pleso vo Vysokých Tatrách. Obloha nám postupne začala tmavnúť, pribudla oblačnosť, no čím sme sa popri týchto krásnych plesách dostávali nižšie, slnko na nás stále vykúkalo. Postupne sme prišli na chatu pod Soliskom, kde je horná stanica lanovky a lyžiarskeho vleku. Odtiaľto sme mali krásny výhľad na Štrbské pleso, skokanské mostíky… . Niektorí sa rozhodli, že na posledný úsek (chata pod Soliskom – Štrbské pleso) využijú lanovku, ďalší si to zbehli dolu vlekom. Pred areálom skokanských mostíkov nás prekvapilo stretnutie motorkárov Harley davidson, medzi ktorými sme ukončili dnešné putovanie Tatranskými dolinami.

bystra-lavka-relief

Stiahni GPS súbor túry

FOTOGALÉRIA

FOTOGALÉRIA

Lokácia
Vysoké Tatry
Dĺžka túry
16 km
Čas trvania
7,5 hodiny
Najnižší bod
1326 m.n.m.
Štrbské pleso
Najvyšší bod
2295 m.n.m.
sedlo Bystrá lávka
Nastúpaných
1069 m
Stúpanie
8 km (56%)
Klesanie
6,3 km (44%)
Skupina
9 ľudí
Obtiažnosť túry
3D animácia trasy prechodu