Dňa 15.9.2016 sme zavítali do Poľska, kde sme si naplánovali pešiu túru na Kasprov vrch a Svinicu. Začínali sme od spodnej lanovky Kuźnice v Zakopanom, odkiaľ sme pokračovali po zelenej značke popod trasu lanovky. Cesta na Kasprov vrch (1987 m.n.m.) trvá okolo 3 hodín, ale keďže stúpanie ponúka krásne výhľady do dolín a na okolité vrcholy, cesta sa zdá omnoho kratšia. K vrcholu sa tiahne lanovka a dva lyžiarske vleky, ktoré sú najnavštevovanejšie v Poľsku. Na vrchole Kasprovho vrchu je najvyššie položená reštaurácia v Poľsku (1870 m.n.m.).

Na Kasprovom vrchu sa napájame na červenú turistickú značku, ktorá sa tiahne hrebeňom. Asi po hodinke sa ocitáme pod vrcholom Svinice, ktorý je mohutný. Zdá sa nám, že sa tam snáď nedá ani vyliezť. Už na začiatku stúpania sa objavujú prvé reťaze, ktoré nás budú sprevádzať najbližšie takmer štyri hodiny. Stúpanie je v niektorých úsekoch ostré, no veľmi dobre istené reťazami. Postupne sa dostávame pod vrchol z opačnej strany, kde sa nám otvára výhľad na pleso Zadni Staw Polski. Posledné metre na vrchol Svinice sú dosť technicky náročné, ale výhľad je nádherný. Po krátkej pauze nás čaká postupné, v niektorých úsekoch až prudké klesanie po turistickom chodníku plnom istiacich reťazí, ktoré nám dávajú pocit istoty. Dovolíme si aspoň jedným okom nazrieť do hlbokých roklín.

Takto sme sa dostali až do sedla Zawrat (2159 m.n.m.), odkiaľ pokračuje hrebeňom najťažšia turistická trasa vo Vysokých Tatrách, ktorá je značená, Orla Perč (Orlia stezka). Záchranári na vrtuľníku tu nacvičovali záchranné práce niekoľko hodín. Možno sa niekedy odvážime a vykročíme aj my tým smerom. My sme zo sedla po modrej značke začali klesať dolinou opäť plnou reťazí, kde nám adrenalín rýchlo stúpal. Zdalo sa nám, že sme počas klesania z rúk reťaz asi ani nepustili. V údolí nás prekvapilo nádherné a veľké pleso Czarny Staw Gasienicowy, ktoré leží v nadmorskej výške 1624 m.n.m., plocha 18 ha a svojou hĺbkou 51 m je štvrtým najhlbším plesom v Tatrách. Po nádhernej prechádzke okolo tohto plesa prichádzame ku  veľkej chate vymurovanej zo skál, schr. Murowaniec, ktorá patrí medzi nanavštevovanejšie horské chaty v Poľsku. Výborne tu varia, je možnosť sa ubytovať, takže ideálne podmienky na relaxáciu a oddych. Od chaty nás čakalo už iba klesania do Zakopaného, kde sme končili dnešnú úspešnú a nádhernú túru.


Stiahni GPS súbor túry

FOTOGALÉRIA

FOTOGALÉRIA

Lokácia
Vysoké Tatry
Dĺžka túry
23 km
Čas trvania
10,5 hodiny
Najnižší bod
903 m.n.m.
Zakopané
Najvyšší bod
2301 m.n.m.
Svinica
Nastúpaných
1537 m
Stúpanie
11,3 km (49%)
Klesanie
11,7 km (51%)
Skupina
12 ľudí
Difficulty for this tour
Pozri video z túry
3D animácia trasy prechodu